Aktualności
-
Przed nami 27. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Recitali Piosenki Poetyckiej „Wieczorne Nastroje” w Kwidzynie. Tegoroczna impreza organizowana przez Kwidzyńskie Centrum Kultury odbędzie się w dniach: 29 listopada - 1 grudnia 2024, na scenach Kasyna Kultury oraz Kinoteatru. Oprócz konkursowych zmagań na widzów czekają także koncerty Weroniki Ważnej oraz spektakl „Słowa – Jacek Kaczmarski” Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni.
Po raz pierwszy „Wieczorne Nastroje” odbyły się w roku 1997, na dziedzińcu zamkowym, jako impreza towarzysząca Dniom Kwidzyna. Następnie (od 1999 r.) impreza przeniosła się do auli I LO w Kwidzynie, która z przerwami stała się gościnnym miejscem festiwalu. Na kwidzyńskiej imprezie wystąpiło także wiele gwiazd, w tym m.in. „Wolna Grupa Bukowina”, „Stare Dobre Małżeństwo”, „Czerwony Tulipan”, Michał Bajor, Katarzyna Groniec, Wojciech Młynarski, Basia Stępniak, Jarosław Wasik czy Janusz Radek. Wśród laureatów „Wieczornych Nastrojów” znaleźli się natomiast: Piotr Rogucki, Leski (Paweł Leszoski), Krzysztof Napiórkowski, Marcin Styczeń czy Małgorzata Wojciechowska.
Dorośli uczestnicy muszą przygotować półgodzinny recital
Od początku Festiwal był natomiast miejscem spotkań miłośników oraz twórców z nurtu poezji śpiewanej, zarówno wyróżniających się amatorów (zespoły i soliści) oraz profesjonalistów dopiero rozpoczynających swoją karierę muzyczną. „Wieczorne Nastroje” są również wyjątkowe pod innym względem. Warunkiem występu w konkursie jest przygotowanie półgodzinnego (kat. dorosłych) lub 15 minutowego (kat. młodzieżowa) recitalu wykonywanego na żywo, składającego się z utworów mieszczących się w nurcie poezji śpiewanej, piosenki poetyckiej czy też piosenki aktorskiej. Nie inaczej będzie także w tym roku. Po raz pierwszy uczestnicy konkursowych zmagań wystąpią jednak w Kasynie Kultury.
„Wieczorne Nastroje 2024” rozpoczną się 29 listopada (piątek) od przesłuchań konkursowych w kategorii młodzieżowej. Rywalizację młodych artystów zakończy natomiast koncert, w którym w specjalnym programie zatytułowanym „Ukojenie” wystąpi Weronika Ważna, kwidzynianka i laureatka festiwalu.
-Śpiewanie to moje przeznaczenie, moja pasja, moje powołanie. Jest dla mnie jak tlen, jak oddech – bez niego nie umiem istnieć – podkreśla W. Ważna.
Koncert Weroniki Ważnej zakończy pierwszy dzień festiwalu
Dodajmy, że kwidzynianka studiuje aktualnie na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Trzykrotnie znalazła się w finale Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy poezję” w Olsztynie, a dwukrotnie na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. W jej wykonaniu usłyszymy wyjątkowy program, będący mieszanką jazzu, popu, bluesa oraz poezji śpiewanej.
Dzień później, tj. 30 listopada (sobota) w Kasynie Kultury będzie można wysłuchać prezentacji konkursowych wykonawców występujących w kategorii dorosłej (30 minutowe recitale). Trzeciego dnia „Wieczornych Nastrojów” (1 grudnia – niedziela) impreza przeniesie się natomiast do Kinoteatru, gdzie odbędzie się koncert laureatów festiwalu oraz spektakl „Słowa – Jacek Kaczmarski”, który zakończy tegoroczną imprezę.
„Słowa – Jacek Kaczmarski” to znakomity koncert dyplomowy z piosenki aktorskiej przygotowany przez uczniów IV roku Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni. Scenariusz oparty jest na wyborze piosenek z tekstami Jacka Kaczmarskiego dokonanego przez Alicję Delgas – żonę Jacka Kaczmarskiego oraz Wojciecha Stroniasa – byłego managera. Nawiązuje do spektaklu o tym samym tytule z 2005 roku w reż. Macieja Korwina i Bernarda Szyca, ale dostosowany jest do obecnych wymogów i potrzeb. Muzyka w wykonaniu trio – fortepian, kontrabas, gitara – jest autorstwem różnych twórców m. in. Zbigniewa Łapińskiego, Przemysława Gintrowskiego i samego Jacka Kaczmarskiego.
Finałem „Wieczornych Nastrojów” będzie spektakl „Słowa – Jacek Kaczmarski”
Warto dodać, że spektakl zrealizowany został w formie udramatyzowanego koncertu z elementami choreografii oraz ruchu scenicznego. Na scenie wystąpią: Maria Bach, Szymon Czerski, Łukasz Gładysz, Mateusz Górecki, Kacper Jędrzejewski, Natalia Kaczanowska, Paweł Kiedrowski, Zuzanna Midura, Weronika Radniecka, Aleksandra Rowicka, Łukasz Szerszeń, Karolina Ziętak oraz pochodzący z Kwidzyna - Mieszko Wierciński. W programie usłyszymy natomiast tak znane utwory, jak: m.in.: „Drzewo genealogiczne” i „Powrót”, „Przedszkole”, „Somosierra”, „Encore”, „Kuglarze”, czy „Nasza klasa”.