Ustawienia dostępności


KWIDZYŃSKIE CENTRUM KULTURY

motto


Pracownia plastyczna

Zajęcia plastyczne prowadzone są w kilku grupach wiekowych. Dzieci już od 5 lat mogą realizować swoje pomysły po przez zabawy plastyczne. Ponadto w cyklicznych zajęciach uczestniczą dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich i Zespołu Szkół Specjalnych. Organizujemy również dodatkowe warsztaty w czasie ferii zimowych i wakacji oraz dla grup zorganizowanych ze szkół i przedszkoli.

Uczestnicy pod kierunkiem instruktora realizują różne tematy z dziedziny plastyki w zakresie malarstwa, rysunku, rzeźby, plakatu. Poza tradycyjnymi technikami poznajemy również inne jak malowanie na tkaninie, decoupage, collage, tworzenie własnych technik eksperymentalnych. Poruszane tematy to martwa natura, portrety, krajobraz, kompozycje kwiatowe, studium i szkice postaci, scenki rodzajowe, kopiowanie obrazów mistrzów. Podczas tworzenia dzieła malarskiego zwracamy szczególną uwagę na plany w obrazie, nastrój i plamę, natomiast w rysunku na światłocień, proporcje, zróżnicowaną kreskę, fakturę, perspektywę i kontrast. Oprócz proponowanych tematów dzieci i młodzież mają zupełną swobodę wypowiedzi artystycznej.

Uczestnicy naszej pracowni mogą twórczo spędzać czas wolny rozwijając talenty plastyczne. Organizujemy również plenery malarskie w kraju i za granicą. Uroki krajobrazu malowaliśmy w czasie plenerów w Sadlinkach, Barcicach, Rodowie i Brachlewie, a nadmorskie pejzaże w Stegnie, Kątach Rybackich i Jastarni. Pracownia utrzymuje również kontakty zagraniczne z miastem partnerskim Celle w Niemczech i miastem Zelenogradsk (obwód kaliningradzki) w Rosji.
W 2007r. Grupa młodzieży licealnej z Kwidzyna brała udział w Kulturalnym Projekcie Miast partnerskich w Celle. Od 2009r w ramach wymiany dzieci i młodzieży z Kwidzyna i Celle organizujemy plenery malarskie. Nawiązaliśmy także współpracę z Artystyczną Szkołą Sztuk w Zelenogradsku. Na zaproszenie tej szkoły uczestniczyliśmy w 2010r. w Międzynarodowym Plenerze Plastycznym Polska, Rosja i Litwa. Wspólne wyjazdy plenerowe są okazją do zapoznania się z kulturą regionu, do kształcenia zmysłu obserwacji przyrody, doskonalenia twórczości artystycznej, koleżeństwa, wzajemnej pomocy, ale również do radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Aktywnie bierzemy również udział w wystawach, konkursach ogólnopolskich i zagranicznych.

Uczestnicy pracowni zdobywają nagrody i wyróżnienia w tym Nagrody Burmistrza Miasta Kwidzyna. Organizowaliśmy wyjazdy do Gdańska do Muzeum Narodowego i Akademii Sztuk Pięknych na warsztaty z rysunku artystycznego. Jesteśmy otwarci na wszelkie kulturalne propozycje związane z plastyką.


Zajęcia

Siedziba KCK, ul. 11 Listopada 13 (II piętro, sala 24)

Kontakt

Instruktor: Krystyna Humanowska – Instruktor Artystyczny (plastyk)

tel. 503 52 42 40
e-mail:pracownia.plastyczna@kck-kwidzyn.pl