Aktualności
-
Mamy dobre wieści! Kwidzyńskie Centrum Kultury zostało beneficjentem programu dotacyjnego Kultura-Interwencje Edycja 2024, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrealizowany zostanie projekt „Miasto Cię szuka!”, na który składają się: spacery historyczne, konkursy, gra miejska, wystawa fotograficzna oraz publikacja podsumowująca projekt. Warto dodać, że do tegorocznej edycji programu założono rekordową liczbę 2272 wniosków.
Miasto Cię szuka! Mieszkańcy odkrywali tajemnice Kwidzyna i okolic
Spacery historyczne, konkursy, gra miejska, czy też wystawa fotograficzna to tylko niektóre z wydarzeń składających się na cykl „Miasto Cię szuka!” Kwidzyńskiego Centrum Kultury. Działania realizowane przez Pracownię Regionalną KCK trwały niemal 3 miesiące. Warto też dodać, że projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.
-Spotykaliśmy się dokładnie od 8 czerwca do 31 sierpnia 2024 r. i wspólnie poznawaliśmy oraz odkrywaliśmy na nowo nasze miasto. Wędrowaliśmy ulicami Kwidzyna i poznawaliśmy architekturę miasta, spacerowaliśmy po lesie i na rowerach podziwialiśmy tereny Żuławy Kwidzyńskiej. Po naszych wędrówkach spotykaliśmy się na wspólnej kawie, aby lepiej się poznać, porozmawiać i wspólnie spędzić jeszcze trochę czasu. Podczas spotkań nie brakowało zarówno poważnych rozmów, jak i śmiechu. Co ważne, dzieliliście się Państwo również swoją pamięcią i doświadczeniami – podkreśla Katarzyna Przybylska z Kwidzyńskiego Centrum Kultury.
Od wędrowania śladami radcy Abella po spacer rowerowy
Cykl rozpoczął spacer dość nietypowy, bo mający charakter literacki. Pochodzący z Kwidzyna pisarz Krzysztof Bochus poprowadził wówczas mieszkańców po dawnym Marienwerder śladami książkowego radcy Abella. Następnie Adam Juźwiak ze Stowarzyszenia „Eko-Inicjatywa” opowiedział o pomnikach natury znajdujących się w kwidzyńskiej Miłosnej, natomiast Bożena Wolińska z Biblioteki Miejsko-Powiatowej opowiedziała o tym jak Kwidzyn rozwinął się pod wpływem kolei.
Kolejne spacery historyczne poprowadzili: Justyna Liguz („PRL pod lupą. Stare miasto – wzorowe osiedle lat 60.”, Adam Nosko („Czego oczy nie widzą”), Katarzyna Przybylska („Kościół św. Trójcy”), Dorota Wójcik („U wrót niebiańskiego Jeruzalem. Spacer po gotyckiej świątyni Kwidzyn”) oraz Filip Bednarek („W cieniu mistyczki i kapituły”). Ciekawostką był natomiast spacer historyczny przeprowadzony przez Katarzynę Przybylską i Vladyslava Korostylenkę („Poznaj Kwidzyn! Spacer po ukraińsku”), który po raz pierwszy był na bieżąco tłumaczony na język ukraiński. W czasie spotkania uczestnicy zwiedzali najstarszą część Kwidzyna, poznali najważniejsze wydarzenia z dziejów miasta, a także mogli dowiedzieć się jak wyglądało ono przed rokiem 1945.
Wydano grę miejską oraz „Spacerownik po Kwidzynie”
Cykl „Miasto Cię szuka!” zakończył spacer wybrany przez mieszkańców, którzy chcieli dowiedzieć się nieco więcej o mniejszości żydowskiej w Kwidzynie (spotkanie poprowadziła Justyna Liguz). Ostatnim akordem projektu była natomiast ok. 40-km wycieczka rowerowa po Żuławie Kwidzyńskiej poprowadzona przez przewodniczkę Katarzynę Ploetzing. Uczestnicy na trasie odwiedzili m.in. cmentarze menonickie i ewangelickie, pomnik żołnierza polskiego, punkt widokowy, dom podcieniowy oraz poznawali historię tych terenów.
Dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024 w ramach spacerów udało się także zorganizować konkurs fotograficzny, którego efektem była wystawa plenerowa; wydać grę miejską „Czego oczy nie widzą?”, która pomoże dzieciom odkryć interesujące miejsca znajdujące się wokół kwidzyńskiego zamku i katedry; a także wydać „Spacerownik po Kwidzynie” – drukowane podsumowanie spacerów organizowanych w ramach cyklu „Miasto Cię szuka!”.
Do zobaczenia na kolejnych spacerach
-Zebraliśmy w niej opisy wszystkich spacerów, przygotowane przez przewodników. Mam nadzieję, że zachęcą one Państwa do samodzielnego odkrywania Kwidzyna, ale i do udziału w kolejnych spacerach. Chciałabym w tym miejscu bardzo podziękować wszystkim przewodnikom – słuchanie Waszych opowieści i spacerowanie w Waszym towarzystwie jest czystą przyjemnością. Dziękuję, że zdecydowaliście się przyłączyć do projektu i podzielić się swoją ogromną wiedzą. Szczególne podziękowania należą się także mieszkańcom, którzy tak licznie i aktywnie uczestniczyli w naszych spotkaniach. Dziękuję za wszystkie pomysły i ciepłe słowa, uwagi i wspomnienia oraz za wspólnie spędzony czas. Do zobaczenia na kolejnych spacerach. Niech Miasto nas szuka! – dodaje K. Przybylska.
„Spacerownik po Kwidzynie”, zakończył projekt "Miasto Cię szuka!"
W nasze ręce trafił „Spacerownik po Kwidzynie”, czyli najnowsza publikacja kończąca projekt „Miasto Cię szuka!”. Znalazły się w niej znalazły się autorskie teksty przewodników, którzy poprowadzili tegoroczne spacery. Tę książkę warto mieć!
Publikację już niebawem będzie można otrzymać (bezpłatnie) w sklepie Tabularium - pamiątki z Kwidzyna, przy ul. Braterstwa Narodów 33 (obok Katedry). To jednak nie wszystko - elektroniczne wersje "Spacerownika po Kwidzynie" (w języku polskim oraz języku ukraińskim) będzie można również bezpłatnie pobrać ze strony www.kckkwidzyn.pl:
*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.
„Spacerownik po Kwidzynie”, w języku polskim (pdf)
„Spacerownik po Kwidzynie”, w języku ukraińskim (pdf)
Premiera gry miejskiej "Czego oczy nie widzą"
Znacie cykl „Miasto Cię szuka!” Pamiętajcie - to nie tylko popularne spacery historyczne. Już w najbliższą sobotę, 28 września odbędzie się premiera gry miejskiej „Czego oczy nie widzą”, która pomoże dzieciom odkryć interesujące miejsca znajdujące się wokół kwidzyńskiego zamku i katedry. Do wspólnej zabawy zapraszamy jednak zarówno dzieci, jak i dorosłych. Spotykamy się przed sklepem Tabularium, przy ul. Braterstwa Narodów 33 (obok katedry).
Podczas premierowego spotkania będzie można zagrać w grę miejską, a chętni będą mogli także dodatkowo zwiedzić katedrę z przewodnikiem. Co ważne – oprowadzanie po katedrze będzie skierowane przede wszystkim do najmłodszych. Uczestnicy premierowego spotkania będą m.in. szukać stworów, które choć ukryte i często niewidoczne, znajdują się wewnątrz gotyckiej budowli.
Zapraszamy w sobotę, 28 września, o godz. 11:30 oraz 13:30.
Wstęp jest bezpłatny (na zajęcia nie obowiązują zapisy).
Uwaga! Gra dostępna jest w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej.
*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.
Чи знаєте ви про серію зустрічей «Місто шукає Тебе!» Пам’ятайте – це не лише популярні історичні прогулянки. Цієї суботи, 28 вересня, відбудеться прем’єра міської гри «Чого очі не бачать», яка допоможе дітям відкрити цікаві місця навколо Квідзинського замку та собору. Проте ми запрошуємо і дітей, і дорослих веселитися разом. Зустрічаємось перед магазином Табуларіум, який знаходиться на вул. Братства Народів 33 (біля катедри).
Під час прем’єрної зустрічі можна буде пограти у міську гру, а також бажаючі зможуть відвідати собор із гідом. Важливо, що екскурсія собором буде орієнтована насамперед на наймолодших. Учасники прем’єрної зустрічі будуть, між іншим: шукати істот, які, хоча приховані та часто невидимі, знаходяться всередині готичної будівлі.
Запрошуємо у суботу, 28 вересня, о 11:30 та 13:30.
Вхід вільний (реєстрація не потрібна).
Примітка Гра доступна у двох мовних версіях: польській та українській.
*Співфінансовано Міністром Культури та Національної Спадщини в рамках програми Національного Культурного Центру: Культура – Інтервенції. 2024 рік.
„Miasto Cię szuka!” – konkurs na temat sierpniowego spaceru mieszkańców
Spacery historyczne z cyklu ,,Miasto Cię szuka!” ruszyły już pełną parą. Dotąd to my proponowaliśmy Państwu tematy spotkań, natomiast chcielibyśmy dowiedzieć się, o jakim spacerze Państwo marzycie. Zapraszamy więc do wspólnej zabawy!
Ogłaszamy konkurs na temat jednego z sierpniowych spotkań. Już 24 sierpnia 2024 r. odbędzie się spacer Mieszkańców i to Wy zadecydujecie, czego będzie dotyczył. Aby wziąć udział w konkursie należy:
do 12.07.2024 r. (godz. 12:00) umieścić pod postem FB swoją propozycję tematu czy miejsca, którego ma dotyczyć spacer Mieszkańców
ze wszystkich propozycji wybierzemy te, które możemy zrealizować w sierpniu
od 17 do 21 lipca na Facebooku KCK odbędzie się głosowanie. Propozycja, która uzyska najwięcej głosów, stanie się tematem spaceru Mieszkańców
osoba, której pomysł zostanie wybrany, otrzyma drobne upominki oraz będzie mogła wziąć udział w przygotowaniach do spaceru.Czekamy na Wasze propozycje!
*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.
Już 31 sierpnia zapraszamy na wyjątkowy „Spacer rowerowy po Żuławie Kwidzyńskiej”. To ostatni akord sierpniowych spacerów historycznych odbywających się w ramach cyklu „Miasto Cię szuka!”. Startujemy o godz. 9:00 na Placu św. Jana Pawła II w Kwidzynie. Zapisy przyjmowane są telefonicznie pod nr 55 279 35 28 (liczba miejsc jest ograniczona).
Spacer rowerowy po Żuławie Kwidzyńskiej adresowany jest wyłącznie do osób pełnoletnich. Uczestnicy przejadą średniozaawansowaną trasą o długości ok. 40 km (Kwidzyn-Grabówko-Nebrowo Wielkie-Nebrowo Małe-Bronisławowo-Olszanica-Grabówko-Kwidzyn). Na trasie, w miejscowości Nebrowo Wielkie, przewidywana jest natomiast dłuższa przerwa oraz posiłek, który zapewniają organizatorzy.
Wyprawa rowerowa to znakomita okazja do integracji i aktywnego spędzania wolnego czasu. Tym razem będzie ona jednak połączona z opowieściami przewodniczki Katarzyny Ploetzing o wybranych miejscach. Uczestnicy spaceru rowerowego zobaczą m.in.: cmentarze menonickie i ewangelickie, pomnik żołnierza polskiego, punkt widokowy oraz dom podcieniowy. Będą także podziwiać płaski krajobraz wokół Kwidzyna (żuława jako teren między dwiema rzekami: Wisłą i Liwą), rzucą okiem na rzekę Wisłę i pobliskie Nowe oraz poznają historię tych terenów.
*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.
Pamiętaj! Na spacer należy przygotować:
sprawny rower - nadający się do jazdy po ścieżkach rowerowych i jezdni
rower musi być wyposażony w oświetlenie i odblaski
kask rowerowy (uczestnicy jadą na rowerach w kaskach)
bidon/butelkę z minimum 0,5 l wody (na trasie będzie zapewniona woda do picia)
okulary przeciwsłoneczne
krem do opalania
Data: 31 sierpnia – godz. 9:00
Zbiórka: Plac św. Jana Pawła II
Zapisy: pod numerem telefonu: 55 279 35 28 (liczba miejsc jest ograniczona)
Już 24 sierpnia (sobota) czeka nas kolejny spacer historyczny z cyklu „Miasto Cię szuka!”. Tym razem będzie to jednak wyjątkowe spotkanie - jego temat, w wyniku ogłoszonego konkursu, został wybrany przez samych mieszkańców. Najwięcej głosów zdobył temat „Mniejszość żydowska w Kwidzynie” i tym śladem udamy się na spacer, który poprowadzi dr Justyna Liguz. Podczas spotkania dowiemy się m.in. kiedy w Kwidzynie osiedliła się pierwsza rodzina żydowska, czym zajmowała się ta mniejszość, a także gdzie zlokalizowana była stara i nowa synagoga.
*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.
Data: 24 sierpnia – godz. 10:00
Start: przy sklepie Tabularium, ul. Braterstwa Narodów 33
Zapisy: telefonicznie pod nr 55 279 35 28 – liczba miejsc jest ograniczona
МІСТО ШУКАЄ ТЕБЕ! Знайомтесь з Квідзином! Прогулянка українською
Już w najbliższą sobotę, 10 sierpnia, zapraszamy na kolejny spacer historyczny z cyklu „Miasto Cię szuka!”. Tym razem czeka nas spacer po Kwidzynie, który po raz pierwszy w całości będzie tłumaczony na język ukraiński.
Miasto Cię szuka! - Poznaj Kwidzyn! Spacer po ukraińsku
Zapraszamy na pierwszy spacer po Kwidzynie, który w całości będzie przetłumaczony na język ukraiński. W czasie spotkania uczestnicy dowiedzą się o najważniejszych wydarzeniach w dziejach miasta, będą mogli również zobaczyć, jak wyglądało ono przed 1945 rokiem. Wspólnie zwiedzimy najstarszą część Kwidzyna, nie zabraknie wielu ciekawostek i zaskakujących historii.
*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.Data: 10 sierpnia – godz. 17:00
Start: sklep Tabularium koło katedry, ul. Braterstwa Narodów 33
Zapisy: telefonicznie pod nr: 55 279 35 28 - liczba miejsc jest ograniczonaМІСТО ШУКАЄ ТЕБЕ! Знайомтесь з Квідзином! Прогулянка українською
Наступної суботи запрошуємо на першу прогулянку Квідзином, яка буде повністю з перекладом українською мовою. Під час зустрічі учасники дізнаються про найважливіші події в історії міста, а також зможуть побачити, як воно виглядало до 1945 року. Разом ми відвідаємо найстарішу частину Квідзина, буде багато цікавих фактів та дивовижних історій.
Дата: 10.08.2024 о 17:00
Початок: магазин Табуляріум біля собору, вул. Братерства Народів 33
Вхід вільний
Бронювання обов'язкове за тел.: 55 279 35 28
Wernisaż wystawy fotograficznej "Miasto Cię szuka!"
Interesujesz się historię lub fotografią, a może po prostu lubisz Kwidzyn, z jego przeszłością i teraźniejszością. Zobacz jak piękno naszego miasta ujęli mieszkańcy. Zapraszamy na wyjątkową wystawę fotograficzną „Miasto Cię szuka!”, która już w najbliższy poniedziałek, 5 sierpnia, pojawi się na deptaku przy ul. Kołłątaja (między przychodnią (POZ), a ośrodkiem terapii i rehabilitacji dla dzieci (SPOTiR)). Wernisaż wystawy zaplanowano na godz. 17:00. Wstęp wolny – zapraszamy!
Dodajmy, że wystawa będzie prezentowana w przestrzeni miejskiej od 5 do 25 sierpnia. Znalazły się na niej najciekawsze fotografie wyłonione w konkursie, którego celem było zarówno pokazanie unikalnych miejsc Kwidzyna, jak i prezentacja twórczości mieszkańców w dziedzinie fotografii.
*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.
Miasto Cię szuka! Spacer "W cieniu mistyczki i kapituły"
Kiedy myślimy o średniowiecznym Kwidzynie, to do głowy przychodzą nam takie postaci, jak błogosławiona Dorota z Mątowów, biskupi pomezańscy czy Wielcy Mistrzowie Krzyżaccy pochowani w katedralnej krypcie. Jednak pamiętajmy, że to nie oni tworzyli rdzeń średniowiecznego miasta, a rajcowie, płatnerze, karczmarki, kupcy czy piekarze – jednym słowem, mieszczaństwo.Jak więc wyglądał krajobraz miejski w XIV-wiecznym Kwidzynie? Czy mieszkańcy zawsze dogadywali się z władzą? Czy w mieście była prohibicja? Jak spędzano wolny czas? I najważniejsze – gdzie szukać śladów po dawnych mieszkańcach?
Na te i inne pytania odpowie przewodnik Kwidzyńskiego Centrum Kultury - Filip Bednarek, który poprowadzi spacer.
*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.Data: 3 sierpnia – godz. 11:00
Miejsce: Tabularium ul. Braterstwa Narodów 33
Zapisy: telefonicznie pod nr: 55 279 35 28 - liczba miejsc jest ograniczonaMiasto Cię szuka! "U wrót niebiańskiego Jeruzalem. Spacer po gotyckiej świątyni Kwidzyna"
Jaka jest różnica pomiędzy lux a lumen? Czy w kwidzyńskiej katedrze stąpamy po opisanych w Apokalipsie drogich kamieniach? Czy wydarzenia opisane w Biblii rozgrywają się jedynie w przeszłości? Święty Jan w modnych spodniach i Maryja we współczesnej sukni - czy ten obraz bardziej szokuje w XXI wieku, czy w wieku XV?
Na te i inne pytania odpowie Dorota Wójcik z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, która poprowadzi spacer i zabierze uczestników w podróż do świata średniowiecznej religijności. Świata pełnego symboli i ogromnej nadziei na wieczność w Niebieskiej Jerozolimie. Spacer po kwidzyńskiej katedrze da możliwość przyjrzenia się symbolice gotyckiej świątyni - zarówno tej zapisanej w realizacji architektonicznej, jak i tej wymalowanej w kolejnych scenach barwnych polichromii.
*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.Data: 27 lipca – godz. 12:00
Miejsce: Tabularium ul. Braterstwa Narodów 33
Zapisy: telefonicznie pod nr: 55 279 35 28 - liczba miejsc jest ograniczona
Konkurs fotograficzny "Miasto Cię szuka!"
Czy masz w Kwidzynie swoje ulubione miejsce? Takie, z którym łączą się jakieś szczególne wspomnienia, które są dla Ciebie ważne? Pokaż nam je! Zrób zdjęcie i napisz kilka zdań uzasadniających Twój wybór. Autorzy 3 najciekawszych prac otrzymają nagrody finansowe. Wybrane zdjęcia pokażemy na wystawie fotograficznej, która odbędzie się w sierpniu.
Zdjęcie oraz tekst należy przesłać do 18 lipca 2024 r.
Więcej szczegółów znajdziesz na FB oraz na stronie internetowej KCK (Zakładka: Edukacja – Pracownia Regionalna)
*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.
Miasto Cię szuka! Spacer „Kościół św. Trójcy”
Kolejny spacer historyczny z cyklu „Miasto Cię szuka!” skoncentruje się na kościele pw. Św. Trójcy, jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Kwidzynie. Zapraszamy już 20 lipca (sobota) o godz. 12:00. Zbiórka na placu przed kościołem.
Kwidzyński kościół św. Trójcy wyróżnia się dwiema wieżami, które doskonale widać z różnych części miasta. Podczas spaceru poznamy niezwykle ciekawą historię tego budynku, okoliczności jego powstania oraz przyjrzymy się dokładnie jego wnętrzu. Spacer poprowadzi Katarzyna Przybylska z Pracowni Regionalnej KCK. Zapraszamy!
*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.
Data: 20 lipca – godz. 12:00
Start: plac przed kościołem św. Trójcy (ul. Grudziądzka)
Zapisy: telefonicznie pod nr: 55 279 35 28.
Spacer „Czego oczy nie widzą” - Adam Nosko, przewodnik Kwidzyńskiego Centrum Kultury.
Zapraszamy na kolejny spacer historyczny z cyklu „Miasto Cię szuka!”. Tym razem spotkamy się 13 lipca o godz. 11:00 przy sklepie Tabularium, obok Katedry (ul. Braterstwa Narodów). Spacer zatytułowany „Czego oczy nie widzą” poprowadzi Adam Nosko, przewodnik Kwidzyńskiego Centrum Kultury.
Podczas naszej wędrówki wokół zespołu katedralno-zamkowego skupimy się na tym, czego obecnie już nie można zobaczyć. Czy pewna rekonstrukcja z XIX w. pomoże nam zrozumieć przyczyny powstania tego unikatowego w skali światowej założenia sakralno-obronnego? Aby się tego dowiedzieć, zapraszamy na spacer w sobotę, 13.07.2024 r., o godz. 11:00.
*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.
Data: 13 lipca – godz. 11:00
Miejsce: przy sklepie Tabularium (obok Katedry)
Miasto Cię szuka! Spacer „PRL pod lupą. Stare Miasto – wzorowe osiedle z lat 60.”
„PRL pod lupą. Stare Miasto – wzorowe osiedle z lat 60.” – to tytuł kolejnego spaceru historycznego organizowanego w ramach cyklu „Miasto Cię szuka!”. Spotykamy się już 6 lipca (sobota) o godz. 10:00 przy Tabularium (ul. Braterstwa Narodów), obok Katedry. Spacer poprowadzi Justyna Liguz z Muzeum Zamkowego w Kwidzynie.
Gdy jesteśmy przy katedrze pierwszym, co rzuca się w oczy, jest misz masz w tej części miasta. Zaraz obok kościoła znajdują się przecież bloki z przełomu lat 60. i 70., architektonicznie niepasujące do siebie. O tym, w jakich okolicznościach powstało osiedle Stare Miasto, jak ta przestrzeń wyglądała wcześniej, dowiecie się Państwo podczas spaceru. Zapraszamy!
*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.
Uwaga! Spacer jest bezpłatny – obowiązuje jednak telefoniczna rejestracja uczestników pod nr tel. 55 279 35 28 (liczba miejsc jest ograniczona).
Data: 6 lipca – godz. 10:00
Miejsce: przy sklepie Tabularium (obok Katedry)
Zapisy: telefonicznie pod nr: 55 279 35 28.
Miasto Cię szuka! Spacer „W stronę dworca, czyli o tym jak Kwidzyn rozwinął się dzięki kolei”
Zapraszamy na kolejny spacer historyczny z cyklu „Miasto Cię szuka!” Już 22 czerwca (sobota) przejdziemy się w stronę dworca i dowiemy się jak Kwidzyn rozwinął się dzięki kolei. Startujemy na deptaku przy ul. Piłsudskiego, przy dawnym budynku biblioteki.
Podczas spaceru uczestnicy dowiedzą się m.in. co widziały osoby, które pracowały przy budowie kolei w Kwidzynie, w jaki sposób rozwinęła się ta część miasta i dlaczego ludzie bali się nowego wynalazku. To jednak nie koniec - podczas spotkania uczestnicy będą mogli zwiedzić budynek kwidzyńskiego dworca, od piwnicy po dach. Po spacerze zapraszamy natomiast wszystkich na spotkanie przy kawie w Kasynie Kultury.
Spacer poprowadzą: Katarzyna Przybylska z Pracowni Regionalnej KCK oraz Sylwia Wojtacka i Bożena Wolińska z Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie.
Data: 22 czerwca - godz. 12:00
Start: deptak, ul. Piłsudskiego - przy dawnym budynku biblioteki
Zapisy przyjmowane są pod nr tel. 55 279 35 28 (liczba miejsc jest ograniczona!).
*Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.
Miasto Cię szuka! Spacer „Pomniki natury” na kwidzyńskiej Miłosnej
Zapraszamy na kolejny spacer historyczny z cyklu „Miasto Cię szuka!”. Już 15 czerwca (sobota) przyjrzymy się „pomnikom natury" na kwidzyńskiej Miłosnej, a spotkanie poprowadzi Adam Juźwiak ze Stowarzyszenia „Eko-Inicjatywa”. Początek spaceru - godz. 10:00.
Od ponad wieku Miłosna jest popularnym miejscem rekreacji mieszkańców Kwidzyna i okolic. Jest to również jedno z pierwszych miejsce na mapie regionu, w którym realizowano nowoczesne metody ochrony przyrody. Zapraszamy na spacerową gawędę o rezerwacie „Kwidzyńskie ostnice” - wyjątkowym „pomniku natury”. Po spacerze zapraszamy także na spotkanie kawowe w budynku „Eko-Inicjatywy”.
Uwaga! Sam udział w spacerach jest bezpłatny, jednak wymagana jest wcześniejsza telefoniczna rejestracja uczestników pod nr tel. 55 279 35 28 (liczba miejsc jest ograniczona).
Data: 15 czerwca – godz. 15:00
Początek spotkania: budynek Stowarzyszenia „Eko-Inicjatywa”, ul. Miłosna 1
Zapisy przyjmowane są pod nr tel. 55 279 35 28 (liczba miejsc jest ograniczona!).
*Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.
Miasto Cię szuka! Spacer literacki z Krzysztofem Bochusem śladami radcy Abella
Przed nami kolejny spacer historyczny z cyklu „Miasto Cię szuka!”. Tym razem mamy dla Was wyjątkową propozycję. Zapraszamy na spacer literacki „Śladami radcy Abella po dawnym Marienwerder”, który poprowadzi Krzysztof Bochus! Zapisy przyjmowane są pod nr tel. 55 279 35 28.
Spacer śladami radcy Abella odbędzie się w sobotę, 8 czerwca, a jego początek przewidziano na godz. 15:00. Uczestnicy spotkają się wówczas w parku przy ul. Hallera, znajdującym się obok kwidzyńskiego szpitala. Podczas spotkania mieszkańcy będą mogli przenieść się do przedwojennego Kwidzyna oraz podążać śladami głównego bohatera „Czarnego manuskryptu” i „Doliny gniewu”. Spacer poprowadzi autor obu książek, pochodzący z Kwidzyna pisarz - Krzysztof Bochus.
Uczestnicy będą mogli zobaczyć miejsca opisane w książkach i ważne dla fabuły opowieści. Dowiedzą się również o kulisach powstawania utworów, których drugoplanowym bohaterem jest dawny Marienwerder.
Uwaga! Udział w spacerze jest bezpłatny – obowiązują jednak zapisy telefoniczne pod numerem: 55 279 35 28 (liczba miejsc jest ograniczona).
Data: 8 czerwca – godz. 15:00
Początek spotkania: park przy ul Hallera (obok szpitala)
Zapisy przyjmowane są pod nr tel. 55 279 35 28 (liczba miejsc jest ograniczona!).