Aktualności
-
To będzie sentymentalny powrót do czasów PRL. Już 17 maja (sobota) w Kasynie Kultury odbędzie się wystawa wyjątkowej kolekcji kinowych slajdów reklamowych sklepów sieci MHD (Miejski Handel Detaliczny) w Kwidzynie. Przyjdź i zobacz jak dawniej zachęcano do zakupów w miejskich sklepach. To jednak nie wszystko - ekspozycji towarzyszyć będzie również prelekcja oraz wyjątkowy pokaz mody z czasów PRL. Startujemy o godz. 12:00. Wstęp wolny!
Spotkanie rozpocznie prelekcja ,,Dekady PRL-u. Moda czasów niedostatków", którą poprowadzi Agnieszka Jelonkiewicz (historyczka sztuki, jedna z pierwszych konsultantek wizerunku w Polsce, która od 25 lat prowadzi Akademię Stylu). Następnie odbędzie się specjalny pokaz mody nawiązującej do czasów PRL (jako modelki wystąpią mieszkanki Kwidzyna!!!)
Po zakończeniu pokazu odbędzie się wernisaż wystawy „Reklama dźwignią handlu” prezentującą wyjątkową kolekcję kinowych slajdów reklamowych. Przyjdź i zobacz unikatową kolekcję reklam sklepów sieci MHD w Kwidzynie z czasów PRL. Warto podkreślić, że slajdy reklamowe wyświetlane były przed projekcją filmów w danym kinie „Tęcza” (obecnym Kasynie Kultury). To również jedna z dwóch tak dobrze zachowanych kolekcji w Polsce!
Wyrazista linia, kolor, dynamiczne i ozdobne, a jednocześnie bardzo czytelne liternictwo, harmonia formy i treści – reklamy prezentowane na wystawie nadal przyciągają wzrok. Mają cały urok dawnych projektów – są nienachalne, pełne optymizmu, barw i graficznej odwagi. Tworzone były nie przy użyciu komputerów, ale ręką doświadczonego plastyka wyposażonego w pędzel, tusz, kredkę czy aerograf. Każdy z prezentowanych slajdów stanowi świadectwo pracy twórczej, w której rzemiosło spotykało się ze sztuką, a wyobraźnia artysty sprawiała, że prace były nie tylko nośnikiem reklamy, ale także małymi dziełami sztuki użytkowej. Jest to także opowieść o modzie czasów PRL – czasach ciągłego braku niemal wszystkiego, w tym odzieży.
Czy te reklamy przedstawiają rzeczywistość, czy może wyimaginowany świat, wymyśloną codzienność? U starszych widzów mogą obudzić wspomnienia kolejek przed sklepami, kupowania „spod lady”, ale też – wymuszonej niedoborami – niezwykłej kreatywności. Jak ze starej bluzki zrobić coś modnego? Z zasłony sukienkę? Ze spódnicy spodnie? Dla tych, którzy znają tamte czasy już tylko z podręczników historii i rodzinnych opowieści, niech będzie to zachętą do zgłębienia tematu i twórczą inspiracją.
Slajdy obejrzeć można także online w zbiorach archiwum społecznego Kwidzyńskiego Centrum Kultury pod adresem: tiny.pl/8f6hqnfv
Data: 17 maja – godz. 12:00
Miejsce: Kasyno Kultury, ul. Piłsudskiego 6A
Wstęp wolny!